Üretra Darlığı Bitkisel Tedavi İle Geçer Mi?

Üretra darlığı bitkisel tedavi ile geçer mi? Darlık bitkisel tedavi ile açılabilir mi? Sık sorulan sorulardandır. İdrar kanalı (üretra) darlığı bir takım nedenlerden kaynaklanır. Darlık oluşumunun en sık nedeni tanı ya da tedavi amacıyla uygulanan tıbbi girişimlerdir. Kısaca TUR ameliyatı olarak da bilinen kapalı prostat ameliyatı ya da kapalı mesane ameliyatı, sistoskopi ya da sonda takılması bunlardan bazılarıdır.

Her sistoskopi ya da kapalı ameliyat uygulanan kişide mutlaka darlık gelişecek diye bir kural yoktur. Bu durum idrar kanalının çapına, uygulanan işleme, kullanılan aletlerin çapının genişliğine ve kullanılan enerji türüne ve cerrahın deneyimine göre değişir.

Darlığa neden olan kanalın o bölgesinde gelişen skar oluşumudur. Yani oluşan hasar sonucu kanalın içini döşeyen mukozada fibrozis dediğimiz sakar dokusu oluşur. Oluşan skar dokusu kanalı büzüşerek daralmasına neden olur.

Üretra Darlığı Nedir?

Üretra, idrar torbasında biriken idrarın dışarıya boşalmasını sağlayan, içi boş ve tüp şeklinde olan bir organdır. Erkek üretrası ve kadın üretrası birbirinden farklıdır. Kadınlarda üretra, vajina girişinin hemen üzerinde sonlanır ve uzunluğu 3-4 cm’dir. Erkeklerde üretra penis ucunda sonlanır ve uzunluğu ise yaklaşık 20 cm’dir. Üretra erkeklerde daha uzun olduğu için üretra darlığı erkeklerde daha sık görülür.

Üretranın içini döşeyen mukoza adı verilen tabaka, çeşitli nedenlerden dolayı zedelenir. Bu  zedelenme olan yerde fibrozis yani skar dokusu oluşur. Oluşan bu skar dokusu üretrada daralmaya yol açar. Oluşan bu darlık, idrar kanalını tıkayarak idrarın kanal içinden rahat bir geçmesine engel olur. Bu duruma üretra darlığı denir.

Üretra darlığı, yaşam kalitesini oldukça bozan bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde idrar yolu enfeksiyonu, mesane taşı ve böbrek yetmezliğine kadar varan ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bitkisel Tedavi Mümkün mü?

Üretra darlığı bitkisel tedavi ile düzelmez. Bu yüzden boşuna para ve zaman harcamayın. İdrar kanalında var olan bir darlığın bitkisel tedavi yöntemleri ile kendiliğinden açılması mümkün değildir.

Üretda darlığının tedavisi ameliyattır. Ameliyat ile darlık bölgesi ya kapalı olarak kesilerek açılır ya da dar olan kısım tamamen çıkarılır ve kanalın uçları yeniden uç uca getirilerek dikilir.

Özetle üretra darlığı bitkisel tedavi ya da ilaç tedavisi ile açılmaz. Çünkü olay mekaniktir ve ilaçların ya da bitkilerin oradaki darlığı açmaları mümkün değildir.

yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.