Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Üretra darlığı ameliyatı sonrası iyileşme nasıl olur? Üretra darlığı ya da diğer adıyla idrar kanalı daralması tedavisi ameliyat ile mümkündür. Darlık tedavisinde ilaçların yeri yoktur. darlık mutlaka ameliyat ile düzeltilmelidir. Darlık ameliyatının iki türü bulunmaktadır. Bunlar kapalı ameliyat ve açık ameliyat yöntemleridir.  Kapalı ameliyat ya da endoskopik ameliyat kısa darlıklarda uygulanır, daha uzun darlıklarda ise açık ameliyat (üretroplasti) yöntemi tercih edilir.

Üretra darlığında uygulanacak olan tedavinin seçiminde bazı hususlar önem taşımaktadır. Darlığın yeri, uzunluğu ve darlığın sayısının tespit edilmesi gerekir. Uygulanacak ameliyatın seçiminde; darlığın bulunduğu yer, darlığın uzunluğu, skar dokusunun derinliği, hastaya daha önce ameliyat uygulanıp uygulanmadığı önemlidir. 1 cm’den daha kısa olan basit darlıklar genellikle endoskopik yani kapalı yöntemle tedavi edilir. Ancak daha uzun olan darlıklar ise üretroplasti adı verilen açık cerrahi yöntem ile tedavi edilmektedir. Üretroplasti ameliyatı tek bir seferde yapılabileceği gibi birden fazla seansta da yapılabilir.

Üretra darlığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci ameliyatın türüne göre farklılık gösterir. Ameliyat sonrası dönemde bazı hususlara dikkat edilmelidir.  Hastanın dikkat etmesi gereken başlıca hususlar şunlardır;

Ameliyattan sonra hasta bir süre idrar sondalı olarak kalacaktır. Bu süre kapalı ameliyattan sonra genellikle 3-5 gündür.  Açık ameliyat uygulandıysa bu süre biraz daha uzun olabilir. Hasta idrar sondasının çıkmamasına dikkat etmelidir. İdrar sondası zamanı geldiğinde ameliyatı yapan doktor gözetiminde çekilmelidir.  Sonda çekildikten sonra hasta idrar yapamazsa mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Ameliyattan sonra doktor tarafından önerilen antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçlar kullanılmalıdır. Darlığın tekrarlanmasını önlemek için doktor tarafından önerilen kendi kendine sonda takarak darlığı genişletme ya da işeme sırasında penis başını sıkarak kanal içindeki basıncı artırıp darlığı genişletme gibi uygulamalar yapılmalıdır.

İdrar akımında azalma, idrar yapmada zorlanma ve idrarda incelme gibi şikayetler başladığında hemen doktora başvurulmalıdır.

Açık ameliyat sonrası sonda çıkarıldıktan sonra 2 ile 4 haftalık bir sürede cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Üretra darlığı ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde en önemli husus idrar sondasının çıkmamasına dikkat edilmesidir.

yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.