Üretra Darlığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Üretra darlığı tedavi edilmezse ne olur? Ne gibi sıkıntılar yaşanır? Bu sorunların cevabını merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam ediniz. Öncelikle üretra darlığı nedir? Neden olur? gibi konularda bilgi sahibi olmanızda fayda var. Üretra darlığı ya da idrar kanalı daralması, idrar torbasındaki idrarın dışarı atılmasını sağlayan kanalda ortaya çıkan darlıktır.   İdrar kanalı doğuştan dar olabileceği gibi, sonradan gelişen bazı nedenlere bağlı olarak da daralabilir. darlıklar daha çok sonradan oluşan nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Bunların en sık görülen nedenleri; idrar yoluna sonda takılması, açık veya kapalı prostat ameliyatları, kapalı yöntemle yapılan idrar yolu taş ameliyatları, idrar kanalına uygulanan ışın tedavileri, geçirilmiş idrar yolu iltihapları, üretranın delici, kesici alet, ateşli silah, düşme ve taşıt kazaları sonucunda olan yaralanmalarıdır.

Üretra Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Üretra darlığı tedavisi ameliyat ile mümkündür. Darlığının ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Darlığın nedenine, yerine, uzunluğuna ve derecesine göre kapalı ya da  açık yöntemle ameliyat yapılır. Darlık ameliyatı öncesi eğer varsa mutlaka idrar yolu iltihabı tedavi edilmelidir. 2 cm’den daha kısa darlıkların tedavisinde kapalı ameliyat (internal üretrotomi) uygulanır.  Kapalı ameliyat ile tedavi edilen ancak tekrarlayan  ve uzun darlıklarda açık ameliyat (üretroplasti) ameliyatı yapılır. Açık ameliyatta, dar kısım  2 cm’den kısa ise, bu alan çıkarılır ve idrar kanalının her iki ucundaki sağlam dokular uç uca dikilerek yeni idrar kanalı oluşturulur. Eğer darlık 2 cm’den daha uzun ise, dar bölgeye yamalama işlemi yapılır. Yama için penis cildi, yanak mukozası ya da vücudunuzun
başka bir yerinden alınan deri kullanılır.   Genel sağlık durumunun ameliyat ve anestezi açısından çok riskli olduğu hastalarda bir diğer seçenek ise karından mesane içerisine kalıcı bir sonda yerleştirilmesidir.

Üretra Darlığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Üretra darlığı mutlaka tedavi edilmesi gereken, aksi takdirde ciddi sorunlara yol açabilen önemli bir sağlık sorunudur. İdrar kanalının uzun süre dar kalması, böbreklerin bir süre sonra görevlerini yapamaz hale gelmesine neden olur. Böbrek görevini yapmakta zorlanır ve sonunda böbrek yetmezliği gelişebilir. Ayrıca, idrar kanalı darlığı nedeniyle bazı kişilerde cinsel sorunlar oluşabilir. Kişinin hayat kalitesini ciddi derecede bozan idrar kanlı darlığı önemli bir rahatsızlıktır. Bu yüzden mümkün olduğunca erken dönemde idrar yolu darlıklarının tedavisinin yapılması gereklidir.

yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.