Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Cinsellik Nasıldır?

Üretra darlığı ameliyatı sonrası cinsellik nasıl olur? Ameliyat cinselliğe zarar verir mi? Sertleşme sorunu olur mu? gibi sorular merak edilmekte ve sıkça sorulmaktadır. Siz de bu soruların cevabını merek ediyorsanız, yazımı okumaya devam edin…

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Cinsellik Zarar Görür Mü?

Üretranın erkeklerde ön ve arka olmak üzere iki bölümü bulunmaktadır.  Kısaca penisin içindeki üretra ön üretra, prostat ve idrar kesesi boynundaki üretra arka üretra olarak tanımlanabilir. Darlığın çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Üretra darlığı tedavisinde dilatasyon, kapalı ameliyat (internal üretrotomi), stent koyma, açık ameliyat (üretroplasti) gibi bir çok yöntem bulunmaktadır. Üretroplasti, tekrarlayan üretra darlığı tedavisinde en etkili tedavi olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda üretroplasti ameliyatının daha sık uygulanması, üretroplasti ameliyatı sonrası cinselliğin nasıl olacağı üzerine dikkatin de artmasına yol açmıştır. Üretroplasti sonrası etkilenmesi muhtemel olan cinsel fonksiyonlar, penis sertleşmesi (ereksiyon) ve boşalma (ejakülasyon) fonksiyonlarıdır.

Penis sertleşmesi ve boşalma ile ilgili damarlar, sinirler ve kaslar üretra ile yakın komşuluk halinde bulunmaktadır. Darlık ameliyatı sırasında bu damar, sinir ve kasların zarar görmesi durumunda, sertleşme ve boşalma ile ilgili sorunlar yaşanabilmektedir.

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Sertleşme Sorunu Olur Mu?

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Sertleşme Bozukluğu
Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Sertleşme Bozukluğu

Sertleşme sorunu ya da erektil disfonksiyon, üretra darlığı ameliyatlarından sonra görülebilen önemli bir sorundur. Üretra darlığı ameliyatı sonrası sertleşme sorununun yaşanıp yaşanmamasında; hastanın yaşı, ameliyat öncesi sertleşme kalitesi, ameliyattan sonraki geçen zaman, darlığın uzunluğu, yeri, sayısı ve derinliği gibi durumlar önemlidir. Ayrıca ameliyatı yapan doktorun deneyimi de, ameliyat sonrası sertleşme sorunu yaşanmasında önemli rol oynamaktadır. Genç ve başka hastalığı olmayan sağlıklı erkeklerde, ameliyat sonrası dönemde sertleşme sorunu daha az yaşanmaktadır.

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Boşalma Bozukluğu Yaşanır Mı?

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Boşalma Bozukluğu
Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası Boşalma Bozukluğu

Normal bir boşalmanın üç aşaması bulunmaktadır. İlk aşamada meni,  arka üretra içinde toplanır. Daha sonra meninin idrar kesesine kaçmasını önlemek için kese boynundaki kaslar kasılarak idrar keseninin ağzını kapatır.  Son aşamada ise, üretrayı dıştan saran kaslar ritmik olarak kasılır. Bu kasılma sonucu meni, üretradan dışarıya doğru fırlar. Üretroplasti ameliyatında, üretrayı dıştan saran kaslar zedelenebilir. Bunun sonucunda üretradan henüz daha orgazm olmadan meni damlaması olabilir. Bunun nedeni adale kasılmasının olmaması ve meninin arka üretrada birikmesidir. Bazı hastalarda meninin dışa değil içe doğru fışkırması, meni miktarında azalma, geç boşalma gibi sorunlar görülmektedir.

Sonuç olarak;

Açık üretra darlığı ameliyatı (üretroplasti) sonrası sertleşme ve boşalma ile ilgili bazı sorunlar yaşanabilir. Bu darlığın yeri, derinliği, kişinin daha önceki cinsel performansı, uygulanan ameliyat tekniği ve ameliyatı yapan doktorun deneyimine bağlı olarak değişebilir. Özellikle sertleşme sorunu çoğu kişide geçicidir ve 1 yıllık dönemde kendiliğinden düzelmektedir.

yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.